Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Rwa kulszowa – objawy, leczenie, profilaktyka

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 15 czerwca 2023

Terminem rwa kulszowa określany jest zespół objawów, które towarzyszą uciskowi i zapaleniu nerwu kulszowego. Rwa kulszowa dotyka osób w każdym wieku i niestety cierpi ną nią dość duża część społeczeństwa.

Nerw kulszowy to największy oraz najgrubszy nerw ludzkiego organizmu. Nerw ten tworzą korzenie nerwowe pięciu kręgów: L4,L5,S1,S2,S3. Korzenie łączą się w obszarze miednicy, między dolnym brzegiem mięśnia gruszkowatego, a tylnym brzegiem mięśnia zasłaniacza wewnętrznego, więzadłem krzyżowo-kolcowym oraz kolcem kulszowym. Dalej nerw ten przechodzi przez otwór podgruszkowy i unerwia mięśnie tylnej grupy uda, podudzia i stopy. Jest to nerw mieszany, ma włókna czuciowe i ruchowe, dlatego też odbiera bodźce czuciowe z okolicy podudzia i stopy. Porażenie nerwu kulszowego prowadzi do niedowładu stopy oraz problemów z chodzeniem.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Rwa kulszowa (lumbago) to ostry ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, ból ten promieniuje od kręgosłupa przez pośladek do mięśni kończyny dolnej. Dolegliwości bólowe pojawiają się przy każdej zmianie pozycji, wstawaniu, pochylaniu się, przekręcaniu się z boku na bok. Kichanie oraz kasłanie nasilają objawy bólowe. Najprostszym testem na sprawdzenie objawów rwy kulszowej jest wykonanie testu Laseque’a. Pacjent leży na plecach, ma wyprostowane nogi. Badający powoli unosi wyprostowaną nogę w górę, trzymając za tył pięty. Mednica badanej osoby powinna stabilnie przylegać do podłoża. Ostry ból w odcinku lędźwiowym oraz promieniowanie do kończyny dolnej sugeruje objawy rwy kulszowej i kompresję nerwu kulszowego. Podczas unoszenia kończyny objawy bólowe mogą narastać wolno i promieniować do tylnej strony uda. Wskazuje to na stan przeciążenia kręgosłupa lędźwiowego, zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenie więzadeł miednicy oraz przeciążenie mięśni grupy kulszowo-goleniowej.

Jak powinno przebiegać leczenie rwy kulszowej?

Przede wszystkim leczenie rwy kulszowej powinno być skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu. Najczęściej ból przy rwie kulszowej uniemożliwia przemieszczanie się. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, a także wstrzykiwaniu środków znieczulających lub preparatów z witaminami z grupy B. Często stosuje się paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci żelowej oraz plastrów. Skuteczność leków wymaga regularnego przyjmowania. Efekt leczenia może pojawić się dopiero po 2-3 dniach. Leczenie farmakologiczne nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

Jakie złe nawyki nasilają bóle dolnego odcinka kręgosłupa?

Na pewno warto zmienić złe nawyki siedzenia. Najlepiej opierać tył głowy i potylicę na podgłówku, kręgosłup powinien być podparty w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Najlepiej jeśli odległość między kolanami to złączone dwie pięści. Spanie na brzuchu przyczynia się do pogłębienia lordozy lędźwiowej, napięcia mięśni biodrowo-lędźwiowych oraz tylnej strony uda. Siedzenie noga na nogę, oraz siedzenie z kolanami szeroko, również obciąża stawy biodrowe i dlatego warto je ograniczyć oraz zmienić nawyki.

Podobnie warto wspomagać leczenie farmakologiczne rwy kulszowej wizytą u fizjoterapeuty. na przyklad Odpowiednio dobrana rehabilitacja, techniki manualne, suche igłowanie, neuromobilizacje, masaż leczniczy, korzystnie wpływają na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Pozycje i ćwiczenia przy ataku rwy kulszowej

W filmikach zamieszczonych poniżej przedstawione są pozycje oraz ćwiczenie przy ostrym ataku rwy kulszowej.

Pierwszy film omawia siedem kroków postępowania z ostrym bólem w odcinku lędźwiowym.

https://youtu.be/82-tjj_eEq4

  1. Badanie, diagnoza, postępowanie lecznicze
  2. Stan ostry, podostry. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  3. Pozycje ułożeniowe, pozycja krzesełkowa
  4. Ergonomia w pracy, siedzenie, chodzenie, spanie, dźwiganie .
  5. Krótkie spacery do 10 minut,
  6. Dostarczanie witamin z grupy B, potas (banany), regeneracja układu nerwowego
  7. Profilaktyka kręgosłup.

Drugi film pokazuje pozycje ułożeniowe oraz ćwiczeniach, które mogą złagodzić ostre dolegliwości bólowe.

https://youtu.be/XtaZWUHSQk0

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta

Umów się na wizytę