Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Drenaż limfatyczny – najlepszy sposób na leczenie obrzęków

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 19 października 2018

Drenaż limfatyczny manualny jest zabiegiem coraz częściej stosowanym w gabinetach masażu i fizjoterapii. Zadaniem drenażu jest poprawa krążenia limfy w naczyniach limfatycznych. Zabieg ten w przeciwieństwie do innych masaży nie zwiększa przekrwienia tkanek. Polega na ostrożnym stosowaniu technik manualnych w celu poprawy wchłaniania i lepszego odprowadzenia płynów tkankowych przez chłonkę. Techniki drenażu limfatycznego stosowane są wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, najpierw opracowuje się okolice w pobliżu ujść naczyń chłonnych do kątów żylnych, następnie opracowuje się miejsca bardziej oddalone.

Czym jest obrzęk?

Jest to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu pochodzącego z obiegu krwionośnego, który poprzez naczynia włosowate trafia do przestrzeni pozakomórkowej. Nadmiar płynu jest wchłaniany z powrotem do krążenia poprzez kapilary i naczynia limfatyczne. Obrzęk powstaje wówczas gdy dochodzi do nagromadzenia się płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Zastój limfy prowadzi do powiększenia kończyny, zmian w obrębie skóry, powstania zwłóknień, stanów zapalnych. Jedynym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest poprawa resorpcji czyli wchłaniania tego płyny z powrotem do naczyń i narządów układu chłonnego. W tym przypadku najlepszym zabiegiem będzie wykonanie manualnego drenażu limfatycznego.

Jaki jest wpływ drenażu limfatycznego na układ limfatyczny?

Pod wpływem masażu następuje poprawa przepływu limfy w naczyniach poprzez zwiększenie siły tłoczącej oraz spowodowanie większej elastyczności naczyń limfatycznych. Obserwuje się poprawę filtracji limfy w węzłach chłonnych, co ogranicza powstawanie zastojów. Odpływ limfy jest lepszy, ze względu na zwiększenie podciśnienia w układzie żylnym.

Jakie są wskazania do wykonania drenażu limfatycznego?

Obrzęki chłonne są coraz częściej występującym zjawiskiem we współczesnej diagnostyce. Wyróżniamy obrzęki limfatyczne, obrzęki tłuszczowe, obrzęki mieszane tłuszczowo-limfatyczne, obrzęki żylno-limfostatyczne, obrzęki pourazowe i pooperacyjne. Przyczyną ich powstawania mogą być: brak aktywności fizycznej, nadmierne przebywanie w pozycji siedzącej, nawracające stany zapalne, róża, leczenie nowotworów. Obrzęki tworzą się po operacjach wycięcia guzów np. nowotwory gruczołu piersiowego, nowotworów miednicy mniejszej ,nowotworów okolicy szyi, nosa i uszu. Obrzęki powstają także w wyniku urazów narządu ruchu, zabiegów operacyjnych, schorzeń o podłożu reumatycznym, niedokrwiennym oraz neurologicznym.

————
Już teraz zarezerwuj wizytę w Mastell.
Nie wiesz jaki masaż wybrać? Zadzwoń teraz, chętnie doradzimy:
+48502265660
Sprawdź ofertę promocyjną!
————

Czy obrzęk jest groźny dla zdrowia?

Długotrwały obrzęk jest niebezpieczny, prowadzi do słoniowacizny, która może być wskazaniem do amputacji kończyny. Pozostałymi konsekwencjami mogą być zmiany zwyrodnieniowe oraz uszkodzenie splotów nerwowych. Leczenie farmakologiczne jest ograniczone, natomiast leczenie chirurgiczne jest trudne i możliwe tylko w specjalistycznych ośrodkach.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia obrzęków są metody fizjoterapeutyczne, szczególnie drenaż limfatyczny, który wymaga posiadania szerokiej wiedzy oraz bardzo dużego doświadczenia. Brak zarówno wiedzy jaki i umiejętności, powoduje zwiększenie obrzęku lub stan zapalny naczyń chłonnych.

Jaki jest cel manualnego drenażu limfatycznego i jak często powinno się korzystać z tego zabiegu?

Celem manualnego drenażu limfatycznego jest poprawa zaburzonego procesu odpływu limfy i powrót jej pierwotnych funkcji (drenaż i odprowadzanie płynu tkankowego oraz różnych substancji w nim zawartych do układu żylnego). Dlatego też stosowanie tej metody wymaga znajomości budowy anatomicznej oraz zrozumienia fizjologii i zburzeń funkcjonowania układu limfatycznego. Tylko odpowiednio przeszkoleni i doświadczeni terapeuci są przygotowani do wykonania tego rodzaju masażu. W przypadku wystąpienia wątpliwości, przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Drenaż limfatyczny bywa również stosowany w kosmetyce. Nie wymaga konsultacji z lekarzem i stosuje się go w celu dotlenienia i odżywienia tkanek, działania antycellulitowego i ujędrniającego.

Częstotliwość korzystania z zabiegu drenażu jest uzależniona od celu, który chcemy osiągnąć (leczniczy lub kosmetyczny) oraz od jednostki chorobowej. Drenaż można stosować codziennie lub co drugi dzień. Jeśli chcemy utrzymać osiągnięty efekt, ale nie mamy zbyt dużo wolnego czasu, to należy wykonać drenaż przynajmniej dwa razy w tygodniu. Terapeuta wykonuje ten zabieg na zlecenie i w porozumieniu z lekarzem, może też wykonać drenaż bez zlecenia na podstawie wywiadu i oceny palpacyjnej okolicy obrzęku.

Zmniejszenie obrzęków następuje systematycznie po każdym zabiegu, dlatego rozpoczynając serię zabiegów nie można robić między nimi długich przerw. Ponadto terapeuta doradzi jaką profilaktykę należy stosować w warunkach domowych.

Jeśli celem jest poprawa wyglądu i estetyki skóry, to najlepiej wykonywać drenaż co drugi dzień.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego?

  • Całkowitym przeciwwskazaniem jest niewyrównana niewydolność serca
  • Stany zapalne o ostrym przebiegu, wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby. (niebezpieczeństwo zatorów bakteryjnych)
  • Ostra zakrzepica żylna
  • Obrzęki pochodzenia nowotworowego (nowotwory złośliwe)
  • Astma oskrzelowa
  • Ostre zmiany wypryskowe w obrębie obszaru zmienionego obrzękowo

Szczegółowe przeciwwskazania do masażu znajdziesz tutaj >>

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—————

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.
Umów wizytę na:
www.mastell.pl/rezerwacja online lub telefonicznie: +48502265660

Dlaczego warto skorzystać z masażu w Mastell?

Zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający umiejętności potwierdzone dyplomami oraz korzystający z nowoczesnych metod. Dzięki bogatemu doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce. Nasi terapeuci dobiorą najlepsze metody leczenia w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, reakcji na masaż i indywidualnych potrzeb osoby. To pozwoli na ułożenie skutecznej terapii zabiegowej.

Umów się na wizytę