Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Masaż leczniczy kręgosłupa, sposób na bolące plecy

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 26 października 2018

Pozycja siedząca jest przyjmowana zarówno w pracy biurowej, jeździe samochodem czy w czasie odpoczynku. Złe nawyki podczas siedzenia przyczyniają się do wielu dolegliwości odcinka lędźwiowego powodując większe obciążenie kręgosłupa niż chodzenie lub stanie. Warto wiedzieć, że nacisk na kręgosłup podczas siedzenia jest o 50% większy niż podczas stania, a garbienie się w tej pozycji zwiększa obciążenie nawet do 150%! Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli mamy już dolegliwości bólowe może nam pomóc masaż leczniczy kręgosłupa i do niego chcemy przekonać w tym artykule.

Niewłaściwe siedzenie niewątpliwie wpływa na powstawanie i rozwój chorób narządu ruchu. Garbienie się w pozycji siedzącej prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni karku, obręczy barkowej oraz mięśni przykręgosłupowych. W tej pozycji osłabieniu ulegają mięśnie brzucha, pośladków oraz grupa mięśni kulszowo-goleniowych. Jednocześnie u wielu osób brakuje chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niewiele osób postępuje zgodnie z maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odcinek lędźwiowo-krzyżowy jest najczęstszym obszarem, na który narzekają pacjenci gabinetów fizjoterapeutycznych. Większość z epizodów bólowych jest bezpośrednio wywołana przez naciągnięcie mięśni tego obszaru. Ćwiczenia zalecane w profilaktyce bólu odcinka lędźwiowego są nastawione na wzmacnianie mięśnia prostownika kręgosłupa, mięśni pośladkowych oraz mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych brzucha. Kolejnym ważnym obszarem jest wzmacnianie mięśni kulszowo-goleniowych (tylna część uda), napięcie tych mięśni ma wpływ na ustawienie i ruchomość miednicy oraz przyczynia się do problemów z kręgosłupem.

Aby zapoznać się z zaleceniami jak poprawić swoją pozycję warto przeczytać artykuł zamieszczony na naszym blogu Jak pokonać napięciowy ból karku i głowy.

Jak leczyć dolegliwości odcinka lędźwiowego?

W momencie występowania problemów z kręgosłupem, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny powstawania bólu i opracowanie schematu leczenia. W tym celu warto skonsultować się najpierw z lekarzem rehabilitacji, a w dalszej kolejności wybrać się do fizjoterapeuty. Jednak przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń, warto przygotować swoje ciało na duży wysiłek jaki wiąże się z regularną gimnastyką. Najlepszym zabiegiem, który możemy zastosować jest masaż leczniczy kręgosłupa oraz okolic mających wpływ na ustawienie miednicy (biodra, pośladki, mięsnie kulszowo-goleniowe).

Jak powinien przebiegać masaż leczniczy?

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu fizjoterapeuta przeprowadza wywiad oraz badanie mobilności kręgosłupa. Niezwykle istotnym elementem jest wywiad z pacjentem. Terapeuta powinien zapytać o rodzaj wykonywanej pracy, szczególnie pozycje, które pacjent przyjmuje najczęściej w trakcie pracy i podczas snu. Kolejnym elementem wywiadu będzie określenie miejsca występowania dolegliwości i interpretacja przyczyn ich powstawania. Istotne znaczenie mają także przebyte urazy oraz zabiegi operacyjne. Niewyleczone kontuzje oraz brak rehabilitacji po przebytych urazach w znaczący sposób oddziałują na występujące dolegliwości bólowe i powodują postanie mechanizmów kompensacji, czyli przystosowania organizmu do patologicznych nawyków. Blizny po przebytych zabiegach operacyjnych, takich jak wycięcie wyrostka robaczkowego lub innych zabiegów w obrębie tułowia lub jamy brzusznej mogą być powodem bólu i nawracających stanów zapalnych. Praca z obszarem blizny jest w takim przypadku konieczna i prowadzi do zmniejszenia lub zlikwidowania występujących dolegliwości. Często ten temat jest pomijany przez pacjentów skarżących się na problemy z kręgosłupem, a może okazać się powodem pojawiającego się bólu. Określenie przyczyny powstawania dolegliwości jest kluczem do ich wyleczenia. Pomaga w tym przeprowadzenie wywiadu i wsłuchanie się w odpowiedzi udzielane przez pacjenta. Przystępując do masażu leczniczego kręgosłupa terapeuta musi zastosować techniki, które uśmierzą ból w danym obszarze i dostosować ich siłę i intensywność do możliwości pacjenta. Technikami stosowanymi w takim zabiegu będą masaż klasyczny, masaż punktów spustowych, masaż tkanek głębokich. Najważniejszym zadaniem takiego zabiegu jest złagodzenie dolegliwości. Doświadczeni terapeuci Mastell podczas zabiegu dobierają techniki indywidualnie do każdego pacjenta.

Jaki jest cel wykonywania masażu leczniczego?

Masaż leczniczy kręgosłupa wykonuje się po to, aby złagodzić ból, opracowuje się w nim zarówno punkty występowania bólu oraz te, które mają leczyć jego powstawanie. Często miejsce występowania bólu nie jest kluczem do jego wyleczenia. Masaż leczniczy jest pomocny w stanach przemęczenia i przeciążania mięśni, ułatwia rozluźnienie oraz poprawia samopoczucie. Przyspiesza regenerację i powrót do zdrowia. Zabieg ten ma zbawienny wpływ na ograniczenia ruchomości stawów kręgosłupa, likwidację napięć mięśni przykręgosłupowych, rozluźnienie mięśni obręczy barkowej oraz miednicy. Patrząc ogólnie na masaż leczniczy można zaobserwować, że wywiera on korzystny wpływ na układ krążenia, układ ruchu, układ nerwowy, układ oddechowy, układ trawienny, moczowo-płciowy, wewnątrzwydzielniczy oraz poprawia odporność organizmu.

Jak często powinno się korzystać z masażu leczniczego?

W przypadku występowania stanów podostrych lub przebiegających z występowaniem dużego bólu masaż powinien być wykonany delikatniej i z większym wyczuciem, w przypadku stanów przewlekłych masaż powinien być intensywniejszy. Zabiegi masażu leczniczego można przeprowadzać codziennie, co drugi dzień lub przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najważniejsze w tym procesie jest regularne stosowanie technik, które przynoszą ulgę i współpraca z terapeutą pod kątem ich oddziaływania na organizm.

Dlaczego warto skorzystać z masażu leczniczego kręgosłupa w Mastell?

Zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający umiejętności potwierdzone dyplomami oraz korzystający z nowoczesnych metod. Dzięki bogatemu doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce. Nasi terapeuci dobiorą najlepsze metody leczenia w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, reakcji na masaż i indywidualnych potrzeb osoby. To pozwoli na ułożenie skutecznej terapii zabiegowej.

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—————

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.  Umów wizytę na: www.mastell.pl/rezerwacja online  lub telefonicznie: +48502265660

 

Umów się na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej