Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Jakie dolegliwości powodują punkty spustowe i jak sobie z nimi poradzić. Masaż i terapia.

Umów się na wizytę
 1. Kategoria: |
 2. 2 grudnia 2020

W swojej pracy terapeuci często przywołują pojęcie punktów spustowych, i równie często zajmują się opracowaniem tych punktów podczas masażu lub terapii. Są one wyczuwalne podczas palpacji odczuwane jako zgrubienia bądź nierówności na przebiegu włókien mięśniowych, dające ból rzutowany, czyli ból odczuwany w innym miejscu niż źródło powstania, lub promieniujący. Często występują w mięśniach przewlekle skróconych pod wpływem przeciążenia, np. mięsień czworoboczny grzbietu, mięśnie piersiowe, podpotyliczne. Związane jest to z ich długotrwałym napięciem generowanym w ciągu dnia: podczas całodziennego siedzenia przy biurku, kiedy to ciężko jest kontrolować i utrzymać w prawidłowy sposób naszą pozycję.

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (MPPS) są rozmieszczone na całym ciele i są często odpowiedzialne za powstanie dolegliwości bólowych. Wyróżnić można kilka rodzajów punktów spustowych: aktywne lub utajone. Aktywne wywołują charakterystyczny wzorzec bólu w spoczynku albo podczas fizjologicznego obciążania lub ruchu. Prowokowany przez ucisk lub trakcję wywołuje ból „znany” pacjentowi, np. punkt na przebiegu mięśnia czworobocznego, wywołujący dolegliwości, które często towarzyszą podczas bólu głowy. Punkty znajdujące się w fazie uśpienia nie wywołują samoistnie bólu w spoczynku lub podczas wysiłku, dopiero silny nacisk może sprowokować ból. Oprócz punktów lokalizowanych w tkance mięśniowej, mogą one również pojawić się w obrębie ścięgien, więzadeł lub okostnej.

————
Chcesz zadbać o bliskie Ci osoby?

Skorzystaj z OFERTY PROMOCYJNEJ!

Kup piękną i designerską KARTĘ PODARUNKOWĄ SPA Mastell już dziś i obdaruj nią kogoś, kto jest dla Ciebie naprawdę ważny.

Nie wiesz jaki masaż wybrać?
Zadzwoń teraz, chętnie doradzimy:
+48 502 265 660
————

Jakie dolegliwości powodują punkty spustowe?

Dolegliwości spowodowane bezpośrednio przez punkty spustowe ukazują się w postaci:

 • bólu (rzutowanego i miejscowego), o różnym charakterze: palący, tępy, ciągnący, przeszywający, powierzchowny lub zlokalizowany „głęboko” w stawie, czasem może dawać objawy mrowienia, pieczenia, drętwienia,

 • zburzenia funkcji ruchowych, tzn. osłabienie mięśni wywołane przez ból,

 • zmiany metaboliczne/troficzne, np. wzrost temperatury skóry w okolicy samego punktu spustowego, jak i w okolicy bólu rzutowanego, niekiedy obserwuje się zwiększone wydalanie potu.

Napięte pasma, w powiązaniu z zaburzeniem punktów spustowych, a także zmian w tkance łącznej mogą poniekąd prowadzić do powstania całej serii problemów:

 • zaburzenia normalnych czynności mięśni, ruchy stają się niewydajne, a to skutkuje przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, przeciążeniem mięśni i stawów,

 • zmniejszona ruchomość, której przyczyną często są zrosty powięzione między sąsiednimi mięśniami,

 • podrażnienia czucia głębokiego czyli czucia własnego ciała w przestrzeni, utrzymania równowagi. Receptory czucia głębokiego zlokalizowane są głównie w tkankach miękkich,

 • uwięźniecie nerwowe-mięśniowe, struktury nerwowe w wielu miejscach przechodzą poprzez mięśnie, a jeśli włókna mięśniowe są w tych miejscach napięte to wywierają nacisk na struktury nerwowe.

Przyczyny powstawania punktów spustowych ?

Najczęściej występujące przyczyny to:

 • bezpośredni uraz, ostry uraz (powstały w wyniku wypadku bądź uprawiania sportu),

 • nagłe zbyt duże rozciągnięcie mięśni,

 • aktywność punktów spustowych w innych mięśniach lub przewlekły uraz mięśnia, do którego doszło na skutek wadliwej postawy ciała,

 • często nieprawidłowo powtarzane ruchy (np. podczas pracy, treningu),

 • szkodliwe nawyki ruchowe,

 • nadmierne obciążenia

Bardzo często czynniki te prowadzą początkowo do pojawienia się uśpionych punktów spustowych. Te z kolei mogą się aktywować poprzez działanie bodźców mechanicznych, albo czynniki dodatkowe tj. zimno lub stres. Różnorakie przyczyny mogą doprowadzić do niedoboru tlenu (niedobór ATP) w tkance mięśniowej, a w konsekwencji do powstania miejscowej sztywności. Inną przyczyną bólu jest dysfunkcja w obrębie powięzi.

—————–

Podaruj sobie i bliskim osobom chwile luksusu podczas jednego z naszych unikalnych zabiegów.

Kup pięknie zapakowaną KARTĘ PODARUNKOWĄ Mastell lub VOUCHER SPA W WERSJI CYFROWEJ.

Ważność Karty/Vouchera SPA: 10 miesięcy.

—————–

Jak pozbyć się punktów spustowych?

Punkty spustowe opracowuje się podczas masażu lub terapii. Terapeuta dobiera najlepszy sposób uwolnienia punktu spustowego i doprowadza do jego rozluźnienia. Wykorzystuje do tego techniki manualne: ucisk ręczny na główny punkt spustowy (najbardziej aktywny, o największej bolesności), wokół którego zwykle powstają punkty satelitarne. Poprzez maksymalne uciśnięcie punktu i miejscowego obrzęku następuje przekrwienie jako reakcja na niedokrwienie, zwiększa się metabolizm i w efekcie następuje odruchowe rozluźnienie napiętej taśmy należącej do mieśniowo-powięziowego punktu spustowego. Oprócz tego stosuje się rozciąganie okolicy punktu spustowego oraz powięzi, technikę oddzielania powięzi i relaksację (poprawa możliwości rozciągania mięśni). Bardzo ważne jest także wdrożenie ćwiczeń oraz nauka ergonomii. Ćwiczenia podtrzymują procesy zdrowienia. Ergonomia przyczynia się do zmniejszania nieprawidłowego obciążenia mięśni i stawów.

Aleksandra Baraniewicz
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

——————-

Promocja na masaż leczniczy  – sprawdź!

Zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający umiejętności potwierdzone dyplomami oraz korzystający z nowoczesnych metod. Dzięki bogatemu doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce. Nasi terapeuci dobiorą najlepsze metody w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, reakcji na masaż i indywidualnych potrzeb osoby.

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.
Umów wizytę na: 
www.mastell.pl/rezerwacja online lub telefonicznie: tel:+48502265660 

Umów się na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej