Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Ból pleców w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 16 października 2020

Ból pleców w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości, które wpływają na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie kobiet w ciąży. Dlatego zachowanie jak najlepszej kondycji i stanu zdrowia jest kluczem do zachowania pewności siebie, spokoju ducha i równowagi wewnętrznej. W zależności od wystąpienia danego objawu bólowego, warto najpierw skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Jeśli dolegliwości dotyczą kręgosłupa i stawów, to najlepiej jest udać się do gabinetu fizjoterapii, aby we właściwy sposób zdiagnozować dany problem. W przypadku bólu pleców bardzo pomocny będzie też masaż dla kobiet w ciąży oraz kinesiotaping.

Należy pamiętać, że większość dolegliwości i problemów z bólem pleców w ciąży ma krótki przebieg i z reguły ustępują w ciągu kilku dni. Dlatego ważne jest zachowanie spokoju, odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny i leczenie objawowe danego bólu, bez użycia środków farmakologicznych. Jeżeli jednak objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub powracają regularnie, to wymagane jest skontaktowanie się z lekarzem lub położną. Wiele dolegliwości kręgosłupa bierze się z powodu zaprzestania aktywności fizycznych w czasie ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Zmiany zachodzące w czasie ciąży, są także przyczyną powstawania bólu, szczególnie gdy brakuje ćwiczeń rozluźniających miednicę i kręgosłup. Wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie pracy do 7, a nawet 8 miesiąca ciąż. Praca najczęściej wiąże się z koniecznością siedzenia po kilka godzin dziennie. To pogłębia napięcia mięśni i ból pleców w ciąży.

Ból odcinka szyjnego i głowy

Jednym z najczęstszych rodzajów bólu pleców w ciąży są bóle odcinka szyjnego i głowy. Dolegliwości te są powiązane z wysokim poziomem estrogenów. Jeśli ból wystąpi po 20 tygodniu ciąży i będzie towarzyszyć mu zamazane widzenie lub plamy przed oczami, to wskazuje na stan przedrzucawkowy, który wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Zapobieganie bólowi głowy, to przede wszystkim nie dopuszczanie do odwodnienia i głodu, unikanie jaskrawego światła, stresu, głośnych dźwięków, intensywnych zapachów. Natomiast w diecie unikanie żółtego sera i czerwonego wina. Warto zwrócić uwagę na napięcia mięśni karku i obręczy barkowej. Napięciowy ból głowy można z powodzeniem zmniejszyć stosując techniki masażu tkanek głębokich oraz masażu punktów okolicy potylicy oraz mięśni pochyłych, mostkowo-obojczykowo-sutkowych, dźwigacza łopatki oraz mięśnia podłopatkowego.

Po wykonanym masażu terapeuta zwróci uwagę czy pozycja w czasie spania lub czytania może mieć wpływ na występujące dolegliwości. Doradzi jakie ćwiczenia warto wykonywać aby zapobiec powstawaniu bólu w tej okolicy. Przydatne mogą być ćwiczenia oczu, rozciągania mięśni podpotylicznych i mięśni karku. Warto zwrócić również uwagę na rozciąganie klatki piersiowej i mobilizowanie kręgosłupa piersiowego. Do takich ćwiczeń doskonale nadaje się piłka fitness, którą można oprzeć o ścianę, możemy wciskać ją plecami, bujać się lekko na boki lub obniżać i prostować mobilizując kręgosłup. Bóle głowy mają związek z układem oddechowym, dlatego techniki oddechowe oraz masaż usprawniają wymianę gazową i poprawiają krążenie w tętnicach szyjnych. Następuje poprawa jakości wdechu i wydechu oraz wzrasta dopływ bogatej w tlen krwi tętniczej do wszystkich tkanek i narządów. Ważny jest także wpływ hormonalny masażu na organizm. Dochodzi do wzrostu histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi. Dlatego w pierwszej fazie masażu następuje spadek ciśnienia, a po około 20 minutach następuje wzrost ciśnienia krwi. Jony potasu, uwalniane z mięśni podczas masażu zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą krążenia.

Ból w okolicy klatki piersiowej i żeber

Ból w okolicy klatki piersiowej i żeber jest kolejnym często spotykanym rodzajem dolegliwości w ciąży. Towarzyszy mu także ból w okolicy żeber, łopatek oraz spłycony, krótki oddech. Bardzo istotne w tym wypadku jest ułożenie dziecka, które może przyczyniać się do powstawania bólu. W ciąży macica powiększa się i powoduje ucisk na narządy wewnętrzne, które z kolei uciskają na żebra. Ból można złagodzić leżeniem w pozycji na boku z uniesieniem ramienia do góry i oparciem dłoni i przedramienia na poduszkach. Zalecane są również ćwiczenia w wodzie przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia te są idealne, żeby zachęcić dziecko do zmiany pozycji. Można to osiągnąć poprzez okrężne ruchy w stawach biodrowych, wykonywane na stojąco przy pomocy krzesła. Napięcia w obszarze klatki piersiowej zmniejszają też pozycje siedzące, połączone z uniesionymi ramionami do góry, np. siedzenie przy stole i ręce oparte na poduszkach. Dodatkowo zaleca się lekkie bujanie przy pomocy chusty umieszczonej na wysokości brzucha i dolnych żeber.
Wskazany będzie również masaż przestrzeni międzyżebrowych, mostka oraz wykonanie ćwiczeń oddechowych z fizjoterapeutą.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Najczęstszym rodzajem dolegliwości są bóle dolnego odcinka kręgosłupa, niektórzy nazywają je bólem krzyża. Wynika to ze zmiany ustawienia środka ciężkości. Działanie hormonów przyczynia się do osłabienia więzadeł i rozluźnienia stawów miednicy oraz kręgosłupa. Nasilają się napięcia mięśni pleców oraz pogarsza się postawa. Napięcia pojawiają się także w stawach biodrowych i przywodzicielach. Stosowanie pozycji przeciwbólowych może przynieść ulgę, także korzystanie z ćwiczeń w wodzie będzie bardzo pomocne. Wskazane będzie również ćwiczenie na dużej piłce fitness. Bardzo dobre rezultaty można osiągnąć korzystając z masażu ciążowego. W przypadku silnego bólu najlepiej skorzystać z 2-3 zabiegów co kilka dni. Masaż kobiet w ciąży wykonany w profesjonalnym gabinecie, to nie tylko ulga dla mięśni, ale również możliwość konsultacji z fizjoterapeutą na temat profilaktyki. Reasumujac ból pleców w ciąży to dolegliwość, którą można zniwelować i z pewnością warto to zrobić.

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—————

Dlaczego warto skorzystać z masażu kobiet w ciąży w Mastell?

W Mastell zapewniamy komfort i bezpieczeństwo przyszłym Mamom i ich maluszkom:

  • zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający dodatkowe kwalifikacje – potwierdzone dyplomami – do masażu kobiet w ciąży. Dzięki bogatemu doświadczeniu i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell przyszłe Mamy mogą być pewne, że trafią w dobre ręce
  • do masażu używamy naturalnych kosmetyków, bezpiecznych dla kobiet w ciąży
  • zabiegi w naszym wykonaniu stają się prawdziwymi rytuałami. W przestronnym i komfortowym gabinecie, przy blasku świec, kojącej muzyce, zmysłowym zapachu zapewniają przyszłej mamie odprężenie, relaks, przypływ sił witalnych. W przypadku dolegliwości przynoszą ulgę, dzięki indywidualnie dobranej terapii.

Zdecyduj się na masaż kobiet w ciąży i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.  Umów wizytę na: www.mastell.pl/rezerwacja online  lub telefonicznie:+48 502 265 660

Umów się na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej