Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Jak poradzić sobie z bólem pleców w czasie ciąży?

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 16 października 2020

Ciąża, to dla każdej kobiety piękny i zarazem trudny okres, pełen skrajnych emocji i dolegliwości, które wpływają na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Dlatego zachowanie jak najlepszej kondycji i stanu zdrowia jest kluczem do zachowania pewności siebie, spokoju ducha i równowagi wewnętrznej. W zależności od wystąpienia danego objawu bólowego, warto najpierw skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Jeśli dolegliwości dotyczą kręgosłupa i stawów, to najlepiej jest udać się do gabinetu fizjoterapii, aby we właściwy sposób zdiagnozować dany problem. W przypadku bólu kręgosłupa bardzo pomocny będzie też masaż dla kobiet w ciąży oraz kinesiotaping.

Należy pamiętać, że większość dolegliwości i problemów bólowych pojawiających się w ciąży ma krótki przebieg i z reguły ustępują w ciągu kilku dni. Dlatego ważne jest zachowanie spokoju, odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny i leczenie objawowe danego bólu, bez użycia środków farmakologicznych. Jeżeli jednak objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub powracają regularnie, to wymagane jest skontaktowanie się z lekarzem lub położną. Wiele dolegliwości kręgosłupa bierze się z powodu zaprzestania aktywności fizycznych w czasie ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Zmiany zachodzące w czasie ciąży, są także przyczyną powstawania bólu, szczególnie gdy brakuje ćwiczeń rozluźniających miednicę i kręgosłup. Wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie pracy do 7, a nawet 8 miesiąca ciąży, a praca najczęściej wiąże się z koniecznością siedzenia po kilka godzin dziennie. To pogłębia napięcia mięśni i bóle kręgosłupa.

Ból odcinka szyjnego i głowy

Jednym z najczęstszych rodzajów bólu w ciąży są bóle odcinka szyjnego i głowy. Dolegliwości te są powiązane z wysokim poziomem estrogenów. Jeśli ból wystąpi po 20 tygodniu ciąży i będzie towarzyszyć mu zamazane widzenie lub plamy przed oczami, to wskazuje na stan przedrzucawkowy, który wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Zapobieganie bólowi głowy, to przede wszystkim nie dopuszczanie do odwodnienia i głodu, unikanie jaskrawego światła, stresu, głośnych dźwięków, intensywnych zapachów, a w diecie unikanie żółtego sera i czerwonego wina. Warto zwrócić uwagę na napięcia mięśni karku i obręczy barkowej. Napięciowy ból głowy można z powodzeniem zmniejszyć stosując techniki masażu tkanek głębokich oraz masażu punktów okolicy potylicy oraz mięśni pochyłych, mostkowo-obojczykowo-sutkowych, dźwigacza łopatki oraz mięśnia podłopatkowego. Po wykonanym masażu terapeuta zwróci uwagę czy pozycja w czasie spania lub czytania może mieć wpływ na występujące dolegliwości oraz jakie ćwiczenia warto wykonywać aby zapobiec powstawaniu bólu w tej okolicy. Przydatne mogą być ćwiczenia oczu, rozciągania mięśni podpotylicznych i mięśni karku. Warto zwrócić również uwagę na rozciąganie klatki piersiowej i mobilizowanie kręgosłupa piersiowego. Do takich ćwiczeń doskonale nadaje się piłka fitness, którą można oprzeć o ścianę, możemy wciskać ją plecami, bujać się lekko na boki lub obniżać i prostować mobilizując kręgosłup. Bóle głowy mają związek z układem oddechowym, dlatego techniki oddechowe oraz masaż usprawniają wymianę gazową i poprawiają krążenie w tętnicach szyjnych. Następuje poprawa jakości wdechu i wydechu oraz wzrasta dopływ bogatej w tlen krwi tętniczej do wszystkich tkanek i narządów. Ważny jest także wpływ hormonalny masażu na organizm. Dochodzi do wzrostu histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi. Dlatego w pierwszej fazie masażu następuje spadek ciśnienia, a po około 20 minutach następuje wzrost ciśnienia krwi. Jony potasu, uwalniane z mięśni podczas masażu zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą krążenia.

Ból w okolicy klatki piersiowej i żeber

Ból w okolicy klatki piersiowej i żeber jest kolejnym często spotykanym rodzajem dolegliwości w czasie ciąży. Towarzyszy mu także ból w okolicy żeber, łopatek oraz spłycony, krótki oddech. Bardzo istotne w tym wypadku jest ułożenie dziecka, które może przyczyniać się do powstawania bólu. W ciąży macica powiększa się i powoduje ucisk na narządy wewnętrzne, które z kolei uciskają na żebra. Ból można złagodzić leżeniem w pozycji na boku z uniesieniem ramienia do góry i oparciem dłoni i przedramienia na poduszkach. Zalecane są również ćwiczenia w wodzie przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia te są idealne, żeby zachęcić dziecko do zmiany pozycji. Można to osiągnąć poprzez okrężne ruchy w stawach biodrowych, wykonywane na stojąco przy pomocy krzesła. Napięcia w obszarze klatki piersiowej zmniejszają też pozycje siedzące, połączone z uniesionymi ramionami do góry, np. siedzenie przy stole i ręce oparte na poduszkach. Dodatkowo zaleca się lekkie bujanie przy pomocy chusty umieszczonej na wysokości brzucha i dolnych żeber.
Wskazany będzie również masaż przestrzeni międzyżebrowych, mostka oraz wykonanie ćwiczeń oddechowych z fizjoterapeutą.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Najczęstszym rodzajem dolegliwości są bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Wynika to ze zmiany ustawienia środka ciężkości. Działanie hormonów przyczynia się do osłabienia więzadeł i rozluźnienia stawów miednicy oraz kręgosłupa. Nasilają się napięcia mięśni pleców oraz pogarsza się postawa. Napięcia pojawiają się także w stawach biodrowych i przywodzicielach. Stosowanie pozycji przeciwbólowych może przynieść ulgę, także korzystanie z ćwiczeń w wodzie będzie bardzo pomocne. Wskazane będzie również ćwiczenie na dużej piłce fitness. Bardzo dobre rezultaty można osiągnąć korzystając z masażu ciążowego, w przypadku silnego bólu najlepiej skorzystać z 2-3 zabiegów co kilka dni. Masaż kobiet w ciąży wykonany w profesjonalnym gabinecie, to nie tylko ulga dla mięśni, ale również możliwość konsultacji z fizjoterapeutą na temat profilaktyki bólu kręgosłupa.

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—————

Dlaczego warto skorzystać z masażu kobiet w ciąży w Mastell?

W Mastell zapewniamy komfort i bezpieczeństwo przyszłym Mamom i ich maluszkom:

  • zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający dodatkowe kwalifikacje – potwierdzone dyplomami – do masażu kobiet w ciąży. Dzięki bogatemu doświadczeniu i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell przyszłe Mamy mogą być pewne, że trafią w dobre ręce
  • do masażu używamy naturalnych kosmetyków, bezpiecznych dla kobiet w ciąży
  • zabiegi w naszym wykonaniu stają się prawdziwymi rytuałami. W przestronnym i komfortowym gabinecie, przy blasku świec, kojącej muzyce, zmysłowym zapachu zapewniają przyszłej mamie odprężenie, relaks, przypływ sił witalnych, a w przypadku dolegliwości przynoszą ulgę, dzięki indywidualnie dobranej terapii.

Zdecyduj się na masaż kobiet w ciąży i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.  Umów wizytę na: www.mastell.pl/rezerwacja online  lub telefonicznie: 22 255 70 27

Umów się na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej