Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Ból mięśni po masażu – czy powinien niepokoić?

Umów sie na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 17 listopada 2023

Życie współczesnego człowieka często przypomina wirującą karuzelę, pełną wyzwań i stresów. W tym pędzie warto stanąć choć na chwilę i dać sobie czas na ukojenie i odzyskanie harmonii ciała i duszy poprzez spotkanie z masażystą na pełen pozytywnej energii masaż.

Masaż jest sztuką i nauką pielęgnacji ciała, która praktykowana jest od wieków na całym świecie. To wyjątkowa forma terapii, która łączy w sobie naukę, umiejętności terapeutyczne i sztukę relaksacji. Jest jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę samopoczucia, regenerację organizmu oraz zredukowanie napięć mięśniowych i uczucia stresu.

Zazwyczaj zaraz po samym zabiegu, czujemy się bardzo zrelaksowani i wyciszeni. Zdarza się, jednak, że po kilku, bądź kilkunastu godzinach od upragnionego relaksu, zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, a nasze samopoczucie pogarsza się. W takiej sytuacji, możemy zastanawiać się, czy zabieg, któremu poddaliśmy się, przypadkiem nie zaszkodził nam.

Ból mięśni po masażu – czy to normalne?

Prawda jest taka, że powyższe zjawisko jest zupełnie normalne. Jest to naturalna reakcja organizmu, ponieważ mięśnie, które były mocno napięte i nie doświadczyły wcześniej lub w ostatnim czasie masażu, mogą zareagować w formie “buntu”. Należy podkreślić, że taki stan, odczuwamy głównie po masażach, w których terapeuta używał technik leczniczych, tj. m.in. masaż tkanek głębokich czy terapia punktów spustowych. Dzieje się tak, dlatego, że w miejscach poddawanych uciskom może pojawić się tkliwość mięśniowa, ból, a nawet opuchlizna. Niestety im więcej mamy napięć, tym większe szanse na wystąpienie nieprzyjemnych odczuć bólowych. Ból mięśni po masażu może się utrzymywać do kilku dni.

Jakie dolegliwości mogą wystąpić?

Uczucie “zakwasów” po masażu to w pełni zintegrowana z naszym ciałem reakcja. Zjawisko to charakteryzuje się uczuciem zmęczenia mięśniowego, niekiedy pewnym stopniem bolesności. Dzieje się tak, ponieważ podczas masażu mięśnie poddawane są “intensywnemu treningowi”. Masażysta podczas stosowania głębokich technik, wpływa na tkanki miękkie, w efekcie czego mogą powstać mikrourazy, których efektem są dolegliwości bólowe.

Ból po masażu ma swoje pochodzenie, w procesach fizjologicznych, które zachodzą w organizmie. Liczne spięcia mięśni, na które pracowaliśmy latami, stały się dla naszego ciała czymś zupełnie normalnym. Podczas masażu ciało zostaje wreszcie “uwolnione”, a organizm musi zaadaptować się do nowej sytuacji.

Kiedy ból mięśni po masażu może niepokoić?
Jeśli dolegliwości po masażu trwają dłużej niż kilka dni, powinny budzić zaniepokojenie. Przekraczający ten okres ból może sugerować, że masaż był zbyt intensywny, nie zapewniono odpowiedniego czasu na regenerację między sesjami, lub podjęliśmy intensywny wysiłek fizyczny zaraz po zabiegu.

Ból po masażu – jak sobie z nim radzić?

Niestety odczucia bólowe po masażu mogę przyczynić się do pogorszenia samopoczucia i komfortu funkcjonowania. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu powyższego stanu:

  • Przede wszystkim warto zawsze informować masażystę o stanie zdrowia. Pozwoli to na dobranie odpowiednich technik, intensywności oraz długości masażu. Podczas samego masażu, poinformuj terapeutę, jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort lub mocne dolegliwości bólowe.
  • Zalecane jest picie wody przed i po masażu. Dobrze nawodnione ciało może pomóc w zminimalizowaniu dolegliwości bólowych po masażu.
  • Dolegliwości bólowe możesz złagodzić, poddając się zabiegom z wykorzystaniem ciepła, t.j. sauna lub ciepła aromaterapeutyczna kąpiel.
  • Po masażu zalecany jest odpoczynek, w dniu zabiegu powinniśmy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że dolegliwości bólowe po masażu są zazwyczaj stanem przejściowym i ustępują w ciągu kilku dni. Jest to całkowicie naturalna reakcja naszego organizmu na działanie masażu. Poddanie się zabiegowi może przyczynić się do powstania mikrouszkodzeń tkanek mięśniowych, które następnie muszą się zregenerować. To może prowadzić do uczucia bolesności i dyskomfortu. Jeżeli chcemy uniknąć przykrych dolegliwości, występujących na drugi dzień, warto zastanowić się nad regularnymi sesjami masażu, co pozwala na uniknięcie nagromadzenia się licznych napięć oraz przeciążeń w obrębie naszego ciała.

Magda Brodzka
Fizjoterapeuta

Umów sie na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej