Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Masaż pomoże Ci w walce z depresją

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 25 października 2023

Czym jest depresja

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Jedynie w Polsce zmaga się z nią około 1,2 mln ludzi. Depresja to choroba, która dotyka ludzi na całym świecie niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Obecnie szybkie tempo życia, ograniczenie codziennej aktywności fizycznej, przepracowanie oraz stres silnie obciążają psychikę człowieka.

Jak depresja wpływa na nasz organizm

Depresja poprzez wadliwe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Najczęstsze objawy depresji to m.in.:

  1. Obniżony nastrój – osoby zmagające się z depresją odczuwają przygnębienie, smutek, niepokój lub apatie. Często tracą zainteresowanie codziennymi aktywnościami, które wcześniej sprawiały im przyjemność. W niektórych osób mogą pojawić sie myśli samobójcze lub autoagresja.
  2. Zaburzenia snu – depresji często towarzyszą zaburzenia snu takie jak bezsenność lub nadmierna senność
  3. Zmiany w apetycie i wadze – depresja może prowadzić do nadmiernej lub zbyt małej konsumpcji jedzenia, co może prowadzić do utraty wagi lub przybrania na wadze
  4. Fizyczne objawy – osoby z depresją często odczuwają zmęczenie, brak energii, a takze fizyczny dyskomfort – bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców i inne dolegliwości
  5. Zmniejszone libido – zaburzenia seksualne z utratą popędu i przyjemności seksualnej
  6. Negatywna samoocena – utrata poczucia własnej wartości i wiary w siebie, poczucie bezwartościowości lub winy. Problemy z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji.
  7. Pogorszenie funkcjonowania –  u osób z depresją mogą pojawić się problemy z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji. Co przekłada się na trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków, takich jak praca lub nauka.

Większość powyższych objawów można zmniejszyć lub całkiem zniwelować wspomagając podstawową terapię masażem. Do planu leczenia warto wprowadzić masaże relaksacyjne lub klasyczne celem odzyskania lepszego samopoczucia. 

Czy leczenie depresji jest możliwe?

Tak, leczenie depresji jest możliwe, co więcej, należy to robić. Należy podkreślić, że wiele osób pokonuje to zaburzenie psychiczne. W walce z depresją stosuje się różne metody terapeutyczne, począwszy od psychoterapii i leczenia farmakologicznego, poprzez leczenie ruchem, fizjoterapię, aromaterapię, muzykoterapię, refleksoterapię, odpowiednią dietę oraz techniki relaksacyjne. Trzeba też zrozumieć, że depresja to skomplikowane zaburzenie, które może różnić się między osobami pod względem nasilenia i objawów, więc leczenie jej musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Leczenie depresji może wymagać czasu i cierpliwości. Ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą ds. zdrowia psychicznego, który może pomóc w ocenie i dostosowaniu odpowiedniego planu leczenia.

Jak masaż może wpłynąć na zdrowie psychiczne?

Dotyk jest zmysłem kształtującym się już w okresie płodowym i dominuje tuż po narodzinach. Potrzeba dotyku tak bardzo istotna dla niemowlęcia, nie zmniejsza się z upływającymi latami, ponieważ w każdym wieku pragniemy czuć bliskość drugiego człowieka. Dotyk rozwija nas emocjonalnie i fizycznie, stymuluje nasz nastrój i wzmacnia więź emocjonalną. Ponadto pod odpowiednim uciskiem zmniejsza się ciśnienie krwi i wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Masaż to praktyka, która ma swoje korzenie w wielu kulturach na całym świecie. To więcej niż tylko luksusowa forma relaksacji to naukowo potwierdzony sposób na poprawę zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. W kontekście depresji masaże oferują szereg korzyści, które pomagają w łagodzeniu objawów i wspierają proces powrotu do zdrowia psychicznego. Zadaniem masażysty jest odpowiednie postępowanie z osobami cierpiącymi na depresje oraz świadomość i umiejętność reagowania na ich problemy i potrzeby. Masaż opiera się na wiedzy medycznej z anatomii i fizjologii dlatego przynosi konkretne skutki lecznicze, jak i kojące odprężenie. Przywraca człowieka do zdrowia i regeneruje siły psychofizyczne. Odpowiednio przeprowadzony może działać uspokajająco, reguluje krążenie krwi i limfy, wpływa pozytywnie na działanie układu krążeniowo-oddechowego oraz wspomaga regenerację tkanek miękkich.

Oto kilka kluczowych korzyści z masażu w kontekście łagodzenia objawów depresji:

Redukuje objawy dyskomfortu fizycznego

Osoby z depresją często odczuwają fizyczne dolegliwości, takie jak m.in. bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców, napięcie mięśni. Masaż może pomóc w złagodzeniu tych objawów. Sesje masażu mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności mięśni, zmniejszeniu bólu mięśniowego i stawowego oraz poprawieniu ogólnego samopoczucia.

Poprawia nastrój

Masaż stymuluje wydzielanie serotoniny często nazywanej “hormonem szczęścia” ze względu na jej wpływ na nastrój. Serotonina to neuroprzekaźnik, który pełni ważną rolę w ludzkim organizmie. Jest produkowana w mózgu i bierze udział w regulacji wielu procesów biologicznych, w tym nastroju, snu, apetytu, pamięci. Długotrwale niskie poziomy serotoniny mogą prowadzić do stanów depresyjnych, niepokoju i drażliwości.

Pobudza wydzielanie endorfin

Podczas masażu dochodzi do stymulacji receptorów nerwowych w skórze i tkankach miękkich, co może wywołać uwalnianie endorfin. Endorfiny to naturalne przeciwbólowe substancje chemiczne w organizmie. Wywołują uczucie euforii i ogólnego dobrego samopoczucia.

Poprawia jakości snu

Depresji często towarzyszą zaburzenia snu, który wpływa m.in. na poziom produktywności i dobre samopoczucie. Masaże poprawiają jakość snu.

Relaksuje i poprawia samopoczucie

Odpowiednia siła i płynność dotyku, przyjazna atmosfera, wyciszenie, uczucie głębokiego relaksu, zaopiekowania, zmniejsza poziom kortyzolu, poprawia samopoczucie, koi umysł i ciało.

Poprawia krążenie krwi

Masaż poprawia krążenie krwi, co pomaga w dostarczeniu większej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek i narządów. Jest to korzystne dla ogólnego stanu zdrowia.

Obniża ciśnienie krwi

Masaż może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi u niektórych osób, zwłaszcza jeśli jest ono wynikiem napięcia i stresu. Relaksujący masaż może pomóc w zrelaksowaniu się i zmniejszeniu napięcia, co z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Podsumowanie

Masaż jako forma wsparcia terapii depresji może przynieść ulgę osobom poprzez redukcję napięcia i stresu, poprawę nastroju, jakości snu, zwiększenie świadomości ciała. Należy jednak pamiętać, że efekty masażu mogą być różne u różnych osób i zależą m.in. od rodzaju masażu, indywidualnych preferencji i potrzeb osoby masowanej. Niemniej jednak, masaż nie jest leczeniem depresji i nie zastępuje profesjonalnej opieki medycznej. Masaż może być stosowany jako uzupełnienie podstawowej terapii lub jako sposób na ogólny relaks.

Maria Sieradzińska
Fizjoterapeuta

—————

Bibliografia

https://medycynasportowa.edu.pl/resources/html/article/details?id=205670&language=pl (Dostęp na dzień 11.10.2023)
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-wiecej-niz-smutek- (Dostęp na dzień 11.10.2023)
https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba (Dostęp na dzień 11.10.2023)

Umów się na wizytę