Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Pytania naszych Klientów na temat masażu i nie tylko

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: , |
  2. 30 września 2020

Nasi Klienci zadają mnóstwo pytań na temat masażu, przyczyn powstawania dolegliwości, profilaktyki, zdrowego stylu życia. Bardzo nas to cieszy. Na naszym blogu chętnie odpowiemy na nurtujące Was pytania.

Czy napięcia mięśni powodują bóle głowy? Czy masaż może pomóc?

Na występowanie bólu głowy mają wpływ 3 mechanizmy:

  1. Mechanizmy obronne organizmu, czyli sposoby reakcji na sytuacje wpływu środowiska: temperatury, wilgotności i innych czynników zewnętrznych jak stres, odżywianie, sen i regeneracja organizmu.

  2. Reakcja organizmu na czynnik powodujący stan zapalny np. zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz inne patogeny. Przykładem może być grypa.

  3. Zaburzenia postawy ciała i złe wzorce ruchowe. Ból zlokalizowany jest w punktach spustowych i promieniuje na dalsze obszary ciała.

Ból głowy może być objawem wielu schorzeń, neurologicznych, internistycznych i laryngologicznych. Określenie przyczyny bólu głowy jest niezmiernie trudne i wymaga wykonania specjalistycznych badań.

W przypadku napięciowego bólu głowy bardzo dobre rezultaty przynoszą masaże lecznicze, masaże tkanek głębokich, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia rozluźniająca, metoda Feldenkrisa, technika Alexandra, trening autogenny Schultza. Poprzez obserwację własnego organizmu po stosowaniu terapii, można uzyskać odpowiedź jaka metoda będzie odpowiednia w indywidualnym przypadku bólu głowy.

Dlaczego boli mnie kręgosłup i co robić, żeby to wyleczyć?

Ból kręgosłupa może mieć charakter mechaniczny lub chemiczny.

Mechaniczny jest przewodzony przez włókna typu A-delta, ból ten nasila się podczas ruchu, ma charakter ostry i kłujący, najczęściej pacjent potrafi określić punktowo jego występowanie.

Chemiczny jest przewodzony przez włókna typu C, ból nasila się w momencie braku ruchu, ma charakter piekąco-palący, występuje na większym obszarze i trudno go określić punktowo.

Ból może być również połączeniem obu tych rodzajów. Do postawienia właściwej diagnozy potrzebne jest wykonanie badania obrazowego tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Na podstawie badania lekarz rehabilitacji określa proponowany sposób leczenia. Fizjoterapeuta przed wykonaniem zabiegu przeprowadza wywiad i na tej podstawie wykonuje testy funkcjonalne i techniki manualne.

Dolegliwości kręgosłupa najczęściej są spowodowane przeciążeniem mięśni w różnych obszarach tułowia i kończyn. Wynika to z nieprawidłowej postawy oraz złych nawyków, które powtarzamy podczas pracy oraz życia codziennego. Dlatego aby zapobiegać dolegliwościom kręgosłupa należy dbać o kształtowanie prawidłowych nawyków postawy, oddychanie aktywizujące przeponę, wzmacniać mięśnie brzucha, pośladków i dna miednicy. Należy również rozciągać mięśnie klatki piersiowej oraz poprawiać ruchomość stawów. Sprawność fizyczną poprawią regularne ćwiczenia i odpowiednia odnowa biologiczna, w której niezbędny jest masaż i fizjoterapia. Bardzo ważne jest również prawidłowe odżywianie i unikanie produktów przyczyniających się do powstawania stanów zapalnych.

Od czego zależy, że jedna strona jest bardziej napięta od drugiej, dlaczego napinają się mięśnie pośladkowe?

Napięcie mięśni powstaje najczęściej na skutek przeciążenia, urazów i kontuzji, które przebyliśmy w przeszłości. Mają one wpływ na wady postawy i związane z nimi napięcia mięśniowe w obszarze tułowia oraz kończyn. Na napięcia mięśniowe wpływają także wzorce ruchowe, sposoby poruszania się i pozycje, które przyjmujemy regularnie.

Napięcie mięśni pośladkowych może mieć bardzo wiele przyczyn i żeby je odpowiednio zdiagnozować trzeba udać się do lekarza ortopedy lub neurologa.

Ćwiczenia pomocne w rozciąganiu mięśni karku

Najczęstszym problemem spotykanym w wadach postawy jest ustawienie głowy w nadmiernym pochyleniu do przodu.

Ćwiczenie nr 1

(Przyciąganie podbródka). Umieść palec na szczycie podbródka, następnie wciągnij brodę w kierunku gardła i szyi. Ważne aby utrzymać tę pozycję przez 5 sekund i powtórzyć ćwiczenie przynajmniej pięć razy.

Ćwiczenie nr 2

(Przyciąganie podbródka i unoszenie głowy w górę). Przyjmujemy pozycję opierając się plecami o ścianę. Pomiędzy głowę i ścianę wkładamy gumową piłkę ok. 20 cm obwodu. Ćwiczenie polega na wciągnięciu podbródka i naciśnięciu głową na piłkę, tak aby piłka delikatnie przesunęła się ku górze. Najlepiej naciskać na piłkę robiąc jednocześnie wydech. Utrzymać pozycję do 5 sekund i powtórzyć ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie nr 3 (Rozciąganie klatki piersiowej przy pomocy piłki).

Przyjmujemy pozycję opierając się plecami o ścianę. Piłkę umieszczamy na środku pleców, tak aby była równolegle do mostka. Ustawiamy ręce do góry, zginamy łokcie pod kątem prostym, tak aby łokcie były na jednej linii z obręczą barkową. Bierzemy wdech nosem i na wydechu przez usta wciskamy piłkę plecami do ściany i jednocześnie cofamy łokcie do tyłu w kierunku ściany. Utrzymujemy pozycję do 5 sekund i powtarzamy 10 razy.

Skąd bierze się tak duże napięcie mięśniowe?

Napięcie mięśni bierze się z przeciążenia złymi nawykami postawy lub spania z niewłaściwych pozycjach. Najczęściej dochodzi do napięcia mięśni karku i odcinka szyjnego na skutek złej pozycji siedzącej, która wymusza pochylenie tułowia oraz pogłębienie kifozy piersiowej. W odcinku lędźwiowym dochodzi do pogłębienia lordozy i przeciążenia mięśni pośladkowych, napinają się także mięśnie dna miednicy i przywodziciele. Dlatego, żeby rozluźnić napięcia mięśni trzeba eliminować złe nawyki, poprawiać swoje pozycje podczas siedzenia i spania. Konieczne jest wprowadzenie ćwiczeń rozciągających i masażu, który rozluźni mięśnie i poprawi ruchomość stawów, co znacząco wpłynie na lepsze samopoczucie.

Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną?

Poduszka ortopedyczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa. Przyczynia się do poprawy komfortu spania, utrzymuje kręgosłup w pozycji neutralnej, powoduje zmniejszenie napięcia w mięśniach szyi i obręczy barkowej. Ważne jest to, że uniemożliwia podkładanie rąk pod głowę i spanie w pozycji leżenia na brzuchu, oraz wymusza pionowe ustawienie głowy w czasie snu.

Jak prawidłowo siedzieć?

Siedzenie w prawidłowej pozycji wymaga kontroli ustawienia całego ciała. Należy zwrócić uwagę, iż siedzenie nie jest zdrowe dla kręgosłupa i powinno się przynajmniej raz na godzinę zmienić pozycję, wstać, zrobić krótki spacer i rozluźnić mięśnie karku, tułowia oraz kończyn. W prawidłowej pozycji najważniejsze jest oparcie pleców na całej ich długości od odcinka szyjnego do odcinka lędźwiowo-krzyżowego, biodra powinny być wsunięte głęboko do oparcia krzesła (właściwy kąt zgięcia w biodrach to 90 stopni lub lekko rozwarty). Ekran lub monitor najlepiej odsunąć na odległość wysuniętej ręki. Linia wzroku powinna znajdować się na około 6 cm od górnej krawędzi ekranu, aby patrzenie na ekran nie wymuszało pochylania lub podnoszenia głowy. Przedramiona powinny być oparte na podłokietnikach, tak aby nie unosić ramion i ustawienie klatki piersiowej było neutralne umożliwiało swobodne oddychanie. Stawy kolanowe powinny być zgięte pod kątem 90 stopni lub lekko rozwartym. Należy unikać wciskania tyłu kolan w oparcie krzesła, nie należy podciągać ich w tył i zakładać nogi na nogę. Stopy opieramy stabilnie na podłodze lub podnóżku.

Jaka aktywność będzie dla mnie najlepsza?

Aktywność dla osób wykonujących pracę biurową, trzeba dobierać indywidualnie. Każdy ma swoje preferencje do różnych dyscyplin sportowych i zajęć fitness. Należy pamiętać o regularnym rozciąganiu, połączonym z aktywnym oddychaniem. Rozciąganie należy wykonywać przed ćwiczeniami oraz po ich zakończeniu, powinno trwać przynajmniej 15 minut. Warto poświęcić też czas na odnowę biologiczną i regularny masaż.

Dlaczego warto skorzystać z masażu w Mastell?

Zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający umiejętności potwierdzone dyplomami oraz korzystający z nowoczesnych metod. Dzięki bogatemu doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce. Nasi terapeuci dobiorą najlepsze metody w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, reakcji na masaż i indywidualnych potrzeb osoby.

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—————

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.
Umów wizytę na: 
www.mastell.pl/rezerwacja online lub telefonicznie: +48 502 265 660

Umów się na wizytę