Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Opracowanie blizny po cesarskim cięciu jako element masażu rewitalizującego

Umów się na wizytę

Cesarskie cięcie jest obecnie najczęściej stosowanym zabiegiem ginekologiczno-położniczym. Polega na poziomym nacięciu, powyżej wzgórka łonowego. Gojenie się rany po takim zabiegu wymaga szczególnej uwagi i może w tym pomóc masaż rewitalizujący. Możliwymi powikłaniami są zakażenie rany i w konsekwencji nieprawidłowe jej gojenie lub rozejście blizny. Edukacja w tym zakresie oraz właściwa pielęgnacja ma istotne znaczenie w unikaniu zagrożeń oraz poprawie wyglądu estetycznego blizny. Dla każdej kobiety po zabiegu cesarskiego cięcia zaleca się konsultację fizjoterapeutyczną, która również obejmuje techniki masażu w opracowaniu blizny i zalecenia do jej właściwej pielęgnacji.

Etapy procesu gojenia blizny

Proces gojenia blizny obejmuje następujące etapy: hemostaza, stan zapalny, migracja i proliferacja komórkowa, synteza białek i obkurczanie rany, przebudowa blizny. Gojenie właściwe rozpoczyna się w fazie proliferacji, kiedy następuje napływ fibroblastów powodujących powstawanie kolagenu. Po okresie 4-5 dni po operacji następuje proces syntezy białek i obkurczania się rany, który obejmuje okres do trzech tygodni. Po 21 dniach rozpoczyna się kolejny etap czyli przebudowa blizny. Polega on na zmniejszeniu syntezy kolagenu, słabsze włókna są zastępowane przez silniejsze, ułożone w orientacji odpowiadającej napięciom skóry. Zmienia się stopień wytrzymałości rany, po pierwszym tygodniu wynosi 3%, po 3 tygodniach wzrasta do 20%, aby po 3 miesiącach osiągnąć poziom 80% wytrzymałości prawidłowej skóry. Proces przebudowy może trwać nawet do 18 miesięcy, niestety w miejscu blizny skóra nigdy nie osiąga wytrzymałości takiej jak przed operacją. W procesie przebudowy może pojawić się zjawisko hipertrofii tkanki bliznowatej, powstające przez dysproporcję pomiędzy syntezą i degradacją kolagenu. Jeżeli proces rozrostowy wykracza poza brzegi blizny, to powstaje bliznowiec (keloid). Może to skutkować nadwrażliwością, swędzeniem, a nawet bólem w tym miejscu.

Fizjoterapia i masaż

W początkowym okresie pielęgnacja blizny jest wsparta przez położną. Jednak w dalszym etapie, po 3 tygodniach od zabiegu, potrzebne jest mobilizowanie blizny oraz przeciwdziałanie powstawaniu zrostów. Dlatego tak ważne jest korzystanie z masażu rewitalizującego i kontakt z fizjoterapeutą, który pomoże poprawić jej ruchomość. Podpowie także jakie zabiegi warto stosować w profilaktyce domowej. Fizjoterapeuta może ocenić wygląd, wrażliwość i ruchomość blizny, podczas palpacji oceni strukturę tkanek powierzchownych i głębiej położonych. Jakość blizny, jej grubość i przesuwalność są niezmiernie istotne w przeciwdziałaniu dysfunkcjom tkanek i ograniczeniu ruchomości skóry. Właściwa pielęgnacja ogranicza powikłania, takie jak: uwięźnięcie okolicznych nerwów lub problemy z narządami wewnętrznymi tej okolicy ciała. Najlepiej pracuje się ze świeżymi bliznami, jednak starsze blizny także można skutecznie mobilizować. Nie istnieje górna granica, która uniemożliwia pracę z blizną.

Wpływ blizny na organizm

Każda blizna po operacji cesarskiego cięcia wymaga zabiegów masażu i pielęgnacji, które mają na celu zwiększenie jej elastyczności, poprawę prawidłowej ruchomości i oddzielenie jej od struktur otaczających. Szczególnie ważnym zadaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu zrostów oraz wpuklania się blizny w głąb tkanek. Blizna ma bezpośredni wpływ na ograniczenie ruchu powięzi, które oddziałują na przesuwanie się tkanek miękkich. Może powodować asymetrie postawy ciała i przyczyniać się do zaburzeń prawidłowego chodu. Ogranicza ruchomość powłok brzusznych oraz może wpłynąć na zaburzenia pracy narządów w miednicy mniejszej.

W pierwszym okresie po porodzie najważniejsza jest nauka bezpiecznego wstawania, wczesna pionizacja, która zapobiega powikłaniom zakrzepowo-zatorowym oraz nauka chodu, a przede wszystkim nauka prawidłowego karmienia i noszenia dziecka. Prawidłowa pozycja przyczynia się do zmniejszenia napięcia skóry w obrębie brzucha i miednicy oraz pozwala zmniejszyć bóle kręgosłupa i stawów. Porad na ten temat może również udzielić fizjoterapeuta podczas masażu rewitalizującego.

Pielęgnacja i opracowanie blizny

Najlepszym i najbezpieczniejszym zabiegiem są techniki manualne wykonywane podczas masażu rewitalizującego. Mogą to być techniki pośrednie, wykonywane we wczesnym okresie po operacji, a także techniki bezpośrednie, stosowane w okresie późniejszym. Zabiegami stosowanymi we wczesnym okresie są: wielokierunkowe przesuwanie blizny, rolowanie blizny, masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, kinesiotaping. W okresie późniejszym, kiedy rana jest całkowicie zasklepiona, możemy zastosować przełamywanie blizny, techniki masażu tkanek głębokich, szczotkowanie, rolowanie i rozcieranie blizny oraz kinesiotaping. Warto stosować maści: contractubex, cepan, olejek ozonella, plastry sutricon oraz zabiegi laserowe.

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—–

Dlaczego warto skorzystać z masażu w Mastell?

Zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający umiejętności potwierdzone dyplomami oraz korzystający z nowoczesnych metod. Dzięki bogatemu doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce. Nasi terapeuci dobiorą najlepsze metody w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, reakcji na masaż i indywidualnych potrzeb osoby.

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.
Umów wizytę na: 
www.mastell.pl/rezerwacja online lub telefonicznie: +48 502 265 660

Umów się na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej