Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Jak sobie radzić z migreną i bólem głowy?

Umów się na wizytę
 1. Kategoria: |
 2. 9 września 2022

Migrena jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym objawiającym się przeważnie atakiem silnego bólu głowy. Powstaje wskutek mózgowych zaburzeń naczynioruchowych. Pacjenci skarżą się często na tępy ból o umiarkowanym natężeniu, rozpoczynający się w szyi albo okolicy potylicznej i rozchodzący się na większym obszarze głowy. Ból migrenowy możemy podzielić na typ z aurą i bez aury. Zdecydowana większość osób cierpiących na migrenę nie posiada aury, a więc żadnych poprzedzających objawów.

Przyczyny powstawania migreny?

Przyczyny powodujące występowanie migreny nie są do końca poznane. Według wielu badań można stwierdzić, że najczęściej ma podłoże genetyczne. Niektóre dodatkowe czynniki mogą nasilać lub powodować migrenę np.; zaburzenia hormonalne, duży stres, zaburzenia snu, nieodpowiednia dieta, zmiany pogody, przemęczenie, napięciowy ból mięśni w okolicy szyi i barków, intensywne zapachy.

Jakie objawy jej towarzyszą?

Objawy są zależne od rodzaju dolegliwości bólowych. Do typowych można zaliczyć:

 • ból głowy po przebudzeniu, którego objawy nasilają się w ciągu dnia,
 • jednostronny lub obustronny ból, który rozpoczyna się w części podpotylicznej i może promieniować do okolicy skroniowej, czołowej i oczodołowej
 • ból, który pacjenci opisują jako tępy o natężeniu od umiarkowanego do bardzo silnego, pojawiający się codziennie lub co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu.

Należy zawsze pamiętać, że objawy mogą wskazywać na poważniejsze problemy, oto kilka objawów, które powinniśmy skonsultować z lekarzem:

 • zawroty głowy
 • nudności i wymioty
 • niedowład kończyn
 • trudności w połykaniu
 • zaburzone widzenie
 • lęk przed dźwiękami (fonofobia), lub światłowstręt (fotofobia)

Jak sobie radzić z migreną?

Wiele osób akceptuje przewlekły ból głowy jako część swojego życia. Jest jednak kilka sposobów leczenia migreny i powinniśmy szukać dobrych rozwiązań.  Warto wybrać się na konsultację do specjalisty w celu precyzyjnej diagnostyki i zdobycia wiedzy prewencyjnej.

Leczenie farmakologiczne jest na pewno jednym z częściej wybieranych sposobów by skutecznie zatrzymać napad migrenowy. Jednak z czasem może też obciążać układ pokarmowy i wątrobę. Dużo bardziej naturalną metodą pokonywania bólów głowy jest fizjoterapia. Wykazano bardzo pozytywny wpływ terapii manualnej, masażu, odpowiednich ćwiczeń i odpoczynku. Stosuje się podejście behawioralne, aby zapobiec przewlekłemu bólowi głowy, a więc: regularny sen i posiłki, techniki relaksacyjne, medytację, unikanie czynników stresogennych.

W niektórych postaciach bólów głowy masaż leczniczy jak i relaksacyjny może być niezmiernie przydatny. Obejmuje okolicę obręczy barkowej, szyi, głowy i twarzy. Bardzo dobrze wpływa na redukcje stresu, zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie, przyspiesza regenerację, działa przeciwbólowo i tym samym poprawia ogólne samopoczucie. Terapeuci po wcześniejszym wywiadzie z klientem i zapoznaniu się z problemem, dostosowują odpowiednie techniki masażu. Często pracuje się na mięśniach pochyłych, które pełnią ważną funkcję w utrzymaniu równowagi pomiędzy mięśniami przedniej strony szyi i mięśniami tylnymi. Uzupełnieniem i rozwinięciem pracy na odcinku szyjnym jest praca z mięśniami i powięzią czaszki. Jest przyjemnym doznaniem, a dodatkowo w dość krótkim czasie można zmniejszyć napięcie w tej okolicy. Regularny masaż może przynieść ulgę i zapewnić długoterminową poprawę.

Aleksandra Baraniewicz
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

——————-

Dlaczego warto skorzystać z usług Mastell?

Zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający umiejętności potwierdzone dyplomami oraz korzystający z nowoczesnych metod. Dzięki bogatemu doświadczeniu, pasji i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell możesz być pewien, że trafisz w dobre ręce. Nasi terapeuci dobiorą najlepsze metody w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, reakcji na masaż i indywidualnych potrzeb osoby.

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.
Umów wizytę na: 
www.mastell.pl/rezerwacja online lub telefonicznie: +48 502 265 660

Umów się na wizytę

Karta Podarunkowa Mastell to świetny
sposób, aby powiedzieć bliskiej
osobie – Zasługujesz na najlepsze

Dowiedz się więcej