Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Masaż dla kobiet w ciąży – relaks i ulga w czasie ciąży

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 9 listopada 2018

Przyjście na świat dziecka jest cudownym momentem dla każdej rodziny. Okres ciąży, to czas oczekiwania na ten niepowtarzalny moment, pełen zmęczenia fizycznego oraz niepokoju przed odpowiedzialną rolą, która wymaga od przyszłej matki zachowania jak najlepszej sprawności fizycznej i spokoju wewnętrznego. W trakcie ciąży poczucie stabilności i wzajemnej więzi daje bliski kontakt, który nierozerwalnie łączy się z dotykiem. Ten rodzaj oddziaływania przynosi ulgę, daje spokój oraz wprowadza w stan głębokiego relaksu i ukojenia. Najlepszą formą dotyku jest masaż, dlatego warto korzystać z tego zabiegu, w tym trudnym i odpowiedzialnym momencie. Masaż kobiet w ciąży wykonywany systematycznie ma zbawienny wpływ zarówno na ciało jak i wewnętrzny spokój przyszłej mamy.

Ból pleców w ciąży

Ból pleców – podobnie jak ból nóg –  u kobiet w ciąży jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Jego przyczyną są zmiany hormonalne, które powodują niekorzystne ustawienie względem siebie miednicy i kręgosłupa. Zachodzące zmiany powodują zwiększenie elastyczności stawów miednicy i kręgosłupa, przez co przygotowują organizm kobiety na zwiększenie masy ciała i poród. Następuje zmiana biomechaniki ciała, przeniesienie środka ciężkości do dołu i do przodu. Mięśnie brzucha ulegają rozciągnięciu, mięśnie grzbietu nadmiernie napinają się i ograniczają ruchomość kręgosłupa. Środek ciężkości przesuwa się do przodu, co wpływa na zmianę obciążenia stawów biodrowych i pochylenie miednicy ku przodowi. W celu zachowania równowagi kobieta odchyla się do tyłu, powodując pogłębienie lordozy odcinka lędźwiowego. Takie ustawienie wpływa na nadmierne napięcie mięśni prostownika grzbietu oraz biodrowo-lędźwiowego, natomiast osłabieniu ulegają mięśnie pośladków i brzucha.

Ból pleców najczęściej nasila się w ostatnim trymestrze ciąży, wtedy dochodzi do ucisku na struktury układu nerwowego: splot lędźwiowo-krzyżowy i nerwy obwodowe, głównie nerw kulszowy. Przyczyną bólu może być ucisk powiększonej macicy lub nacisk przesuniętego krążka międzykręgowego na nerw kulszowy. Dolegliwości mają charakter bólu tępego, miejscowego lub oddziałują przeszywająco. Mogą występować obustronnie lub tylko po jednej stronie, możemy zaobserwować przemieszczanie się bólu do stawów krzyżowo-biodrowych oraz w okolicy guzów kulszowych. Pojawia się również wzmożone napięcie mięśni grupy kulszowo-goleniowej, tendencja do koślawienia stawów kolanowych i płaskostopie. Wzrasta napięcie więzadeł maciczno-krzyżowych, co wpływa na przeciążenie mięśni dna miednicy, zmniejszenie ruchomości stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgów w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Współcześnie metody fizjoterapii są dostosowane do pomocy kobietom w zmniejszaniu bólu pojawiającego się w czasie ciąży. Stosowanymi metodami są kinesiotaping, ćwiczenia kinezyterapeutyczne i w środowisku wodnym. Jednak największą ulgę dla napiętych mięśni może przynieść masaż kobiet w ciąży.

Jak się przygotować do masażu?

Do zabiegu masażu w okresie ciąży trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Profesjonalni terapeuci przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzają szczegółowy wywiad. Konieczne jest określenie stanu zdrowia kobiety, zapoznanie się z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę lub innego specjalisty, wyeliminowania przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Zabieg masażu może być stosowany u kobiet od 13 do 36 tygodnia ciąży. Najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo przyszłej mamy, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli w dniu przeprowadzenia zabiegu samopoczucie będzie gorsze, lepiej przełożyć wykonanie zabiegu na inny termin. Jeśli wystąpi krwawienie z dróg rodnych, to zabieg masażu nie może być wykonany. Pozostałymi przeciwwskazaniami są: choroby sercowo-naczyniowe, anemia, choroby nerek, tarczycy i trzustki, gestozy (zatrucie w czasie ciąży), cukrzyca ciężarnych, stany zapalne, niedokrwistość, podrażnienia skóry, nieprawidłowy przebieg ciąży.

Jakie są zalety masażu dla kobiet w ciąży?

Najważniejszym benefitem masażu prenatalnego jest poprawa samopoczucia i ulga dla obolałego ciała. Masaż ma na celu zrelaksowanie i uspokojenie przyszłej Mamy. Odpowiednie techniki rozluźniające mięśnie i stawy oddziałują na poprawę funkcjonowania układu ruchu, układu oddechowego i układu krążenia. Jeśli występują dolegliwości, to celem nadrzędnym staje się ich zmniejszenie i rozmowa na temat sposobów radzenia sobie z nimi. Poprawa ukrwienia skóry i działanie specjalnymi kosmetykami przyczyniają się do zapobiegania rozstępom skóry. Odprowadzenie zalegającej limfy i normalizacja krążenia obwodowego doprowadza do zmniejszenia obrzęków kończyn dolnych. Regularny masaż w okresie ciąży zapobiega zmęczeniu i przeciążeniu mięśni, usprawnia ciało i relaksuje umysł przyszłej Mamy. Przygotowuje do trudów związanych z porodem i okresem macierzyństwa.

W jakiej pozycji jest wykonywany masaż kobiet w ciąży?

Najważniejszy jest komfort i poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej masaż kobiety w ciąży wykonywany jest w pozycjach leżenia na bokach lub w leżeniu na plecach. Część masażu można wykonać także w pozycji siedzącej, aby zmniejszyć napięcia górnego odcinka kręgosłupa.

Jak często powinno się stosować masaż?

Odpowiedź jest prosta: jak najczęściej. Masaż jest zabiegiem, który należy traktować jako element regeneracji i przeciwdziałania niekorzystnym napięciom w układzie aparatu ruchu. Im częściej się z niego korzysta, tym lepsze będą efekty tego zabiegu.

Dlaczego warto skorzystać z masażu kobiet w ciąży w Mastell?

W Mastell zapewniamy komfort i bezpieczeństwo przyszłym Mamom i ich maluszkom:

  • zespół Mastell tworzą wykwalifikowani terapeuci posiadający dodatkowe kwalifikacje – potwierdzone dyplomami – do masażu kobiet w ciąży. Dzięki bogatemu doświadczeniu i zaangażowaniu profesjonalistów Mastell przyszłe Mamy mogą być pewne, że trafią w dobre ręce
  • do masażu używamy naturalnych kosmetyków, bezpiecznych dla kobiet w ciąży
  • zabiegi w naszym wykonaniu stają się prawdziwymi rytuałami. W przestronnym i komfortowym gabinecie, przy blasku świec, kojącej muzyce, zmysłowym zapachu zapewniają przyszłej mamie odprężenie, relaks, przypływ sił witalnych, a w przypadku dolegliwości przynoszą ulgę, dzięki indywidualnie dobranej terapii.

Krzysztof Stańczyk
Fizjoterapeuta Mastell massage & day spa

—————

Zdecyduj się na masaż kobiet w ciąży i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.  Umów wizytę na: www.mastell.pl/rezerwacja online  lub telefonicznie: +48 502 265 660

Umów się na wizytę