Facebook - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Instagram - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par Tripadvisor - ✅ Masaż i SPA Warszawa – masaż relaksacyjny, klasyczny, dla par

Ból karku – przyczyny występowania i pomoc

Umów się na wizytę
  1. Kategoria: |
  2. 13 maja 2023

Ból karku jest coraz częstszym problemem społecznym. Towarzyszy mu mrowienie, odrętwienie oraz ból mięśni ograniczający swobodne poruszanie głową i szyją. Ze względu na naturę powstawania, często dotyka osób pracujących po kilkanaście godzin w pozycji siedzącej. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna przyczyna jego występowania.

Przyczyny występowania bólu karku

Ból karku dotyczy osób w różnym wieku i prowadzących specyficzny tryb życia, dlatego przejawia różnorodną naturę. Może być spowodowany wieloma czynnikami.

Zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa

Ściśle powiązane ze zmniejszeniem ruchomości kręgosłupa. Prowadzą do przedwczesnego zużycia kręgów oraz stawów kręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe objawiają się zmniejszeniem chrząstki stawowej oraz powstania osteofitów – specyficznych wyrośli zwężających kanał kręgowy. Mogą powstać w wyniku urazu kręgosłupa, deformacji kręgosłupa (np. skolioza), intensywnego oraz wyczerpującego sportu.

Spanie lub leżenie w niewłaściwej pozycji

Zbyt wysoka poduszka podczas snu prowadzi do długotrwałego napięci mięśni karku. Niepoprawnie dobrany, zapadający się materac uniemożliwia ułożenie kręgosłupa w linii prostej. Mięśnie przykręgosłupowe są nadmiernie obciążone, a ich regeneracja jest niemożliwa.

Kręcz szyi

Definiowany jako przymusowe przechylenie głowy oraz barku w stronę barku z jednoczesnym odchyleniem w zdrowym kierunku. Pomimo, iż jest bezbolesny prowadzi do zwłóknienia i zmian bliznowatych mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Może powodować obkurczenie mięśni: czworobocznego, płatowatego szyi i głowy.

Dyskopatia

Spowodowana wypukliną lub przepukliną prowadzącą do ucisku worka oponowego. Zużycie się krążka międzykręgowego. Zwyrodnienie lub uszkodzenie dysku. Może przebiegać dwojako: w formie przewlekłego bólu kręgosłupa oraz ostrej rwy barkowej przechodzącej w przewlekły ból zapalny lub przemijający bez śladu.

Przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała

Nadmierne wychylenie głowy do przodu – uszy są wychylone przed ramionami. Jest to ułożenie które najczęściej przyjmujemy podczas czytania książki, przenoszenia ciężkich rzeczy, czy pracy na tablecie/komputerze.

Mała aktywność fizyczna

Niewyćwiczone mięśnie szyi uniemożliwiają odpowiednią stabilizację odcinka szyjnego, co prowadzi do ucisku zakończeń nerwowych, wywołując tym samym dyskomfort w tym obszarze.

Wychłodzenie odcinka szyjnego

Napięcie mięśni wywołane chłodnym powietrzem (mroźne, chłodne powietrze, nawiew, klimatyzacja).

Niwelowanie bólu

Okresowe bóle karku –  zniwelować je można poprzez ćwiczenia rozluźniające, dbanie o poprawną postawę, dopasowanie poduszki oraz materaca do naszej postury. Dobrym rozwiązaniem są również okłady. Należy jednak pamiętać by w przypadku urazów mechanicznych stosować zimne kompresy. Ciepłe przyniosą ulgę podczas długotrwałego trzymania głowy i karku w jednej pozycji.

Uporczywe bóle karku, których przyczyna nie jest nam znana – gdy dolegliwość utrzymuje się długo i nieprzerwanie należy skontaktować się z lekarzem. Możemy sobie pomóc masażem lub odpowiednimi ćwiczeniami rozluźniającymi i wzmacniającym mięśnie karku (np. kilkukrotne obroty głowy w lewą oraz prawą stronę, naprzemienne przechylanie głowy w górę i w dół).

Pomoc w bólu karku

Świetnym rozwiązaniem na ból karku i pleców jest masaż. Mastell tworzą specjaliści, pasjonaci, którzy są otwarci na najnowsze metody masażu. Posiadają umiejętności potwierdzone dyplomami i do każdego podchodzą z troską i zaangażowaniem. Podpowiedzą również jakie ćwiczenia niwelujące ból karku oraz poprawiające działanie masażu można wykonać w domowym zaciszu. Mastell to miejsce, w którym poczujesz ulgę w bólu karku. Możesz być pewny, że jesteś we właściwych rękach.

Karol Gołębiowski
Terapeuta Mastell

—–

Zdecyduj się na masaż i skorzystaj z usług certyfikowanych terapeutów Mastell.
Umów wizytę na: 
www.mastell.pl/rezerwacja online lub telefonicznie: 502 265 660

Umów się na wizytę